Witamy na blogu 

hortensje

Każdemu, kto pragnie przyozdobić swój ogród, ogrodnik podsunie hortensje. Nic dziwnego - to jeden z najpiękniejszych krzewów. Dodatkowo, nie sprawia wielu problemów w uprawie. Mimo wszystko nasuwają się nam pytania: jak pielęgnować hortensję? Jak podejść do cięcia? W którym miejscu w ogrodzie ją posadzić? Kto zaś miał już okazję hodować te piękne kwiaty zastanawia się, dlaczego jego hortensja nie kwitnie? Dlaczego zmienia kolor lub usycha? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o hortensji jako ozdobie ogrodu, zapraszamy do lektury tego artykułu.

jałowiec

Jałowiec wywodzi się z górskich terytorium Ameryki Północnej. Liczne odmiany tej rośliny cieszą się popularnością w Polsce, głównie z uwagi na niewielkie wymagania oraz oryginalny wygląd. Może on dorastać nawet do 12 metrów wysokości i 2,5 metrów obwodu. Jałowiec doskonale sprawdza się nawet w niewielkich przydomowych ogrodach, ale może być wykorzystany również na zdecydowanie większych przestrzeniach. Krzew nasadzany bywa w formie żywopłotu, w którym prezentuje się wyjątkowo pięknie. Ta roślina sprawdzi się również jako element ogrodów skalnych. Jego przycinanie powinno odbywać się pomiędzy kwietniem a czerwcem – w czasie tych zabiegów nasz jałowiec może z powodzeniem zyskać bardzo ciekawe formy jeśli chodzi o kształt.

ogród zimą

Jesień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Nie tylko należy go przygotować do nadejścia zimy, ale to także okres, kiedy można sadzić wiele roślin. Należą do nich rośliny z gołym korzeniem, jak żywopłoty, ale również drzewa i krzewy owocowe oraz kwiaty, takie jak hiacynty czy narcyzy. Przede wszystkim należy jednak zadbać o ogród w taki sposób, by po nadejściu wiosny, mógł się odrodzić w najlepszej formie i cieszyć widokiem pięknych drzew i krzewów ozdobnych.

przycinanie krzewów ozdobnych

Przycinanie roślin to jeden z ważniejszych zabiegów wchodzących w skład całorocznego dbania o ogród. Gdybyśmy tę czynność pomijali, nasze drzewa i krzewy zaczęłyby zbyt gęsto rosnąć, wydawać mniej owoców, a nawet mogłyby zacząć chorować. Każde przycinanie jest jednak ingerencją w naturę, dlatego warto najpierw dowiedzieć się jak i kiedy należy to robić.

pielegnacja zywoplotu

Myślę, że dużo się nie pomylę mówiąc, że na każdej działce, terenie wokół domu znajdziemy miejsca, które chcielibyśmy aby były niewidoczne dla osób postronnych. Powody mogą być różne. Jedni chcą stworzyć sobie swoją własną mini idyllę, krainę prywatności, inni szukają sposobu na przesłonięcie części gospodarczej działki, miejsca składowania śmieci w sposób maksymalnie pasujący do otaczającej dom zieleni, natury. Żywopłoty sprawdzą się w każdym z wymienionych powodów budowania stref niewidocznych na danej posesji.

Krzewy ozdobne

Drzewka i krzewy ozdobne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród szerokiego grona klientów. Trend ten nasila się szczególnie wiosną, kiedy to wiele osób planuje posadzić nowe rośliny na okres letni w swoim ogrodzie. Tuje, byliny, a także inne krzewy ozdobne znajdują szerokie zastosowanie zarówno na przydomowych działkach, jak i przestrzeniach miejskich. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do dalszej lektury.

szkółka drzew

Szkółki drzew zajmują się rozmnażaniem i uprawą w początkowym okresie życia sadzonek drzew, krzewów i innych roślin wieloletnich. Wiele szkółek specjalizuje się w konkretnych typach roślin, dlatego często mówi się o szkółkach leśnych, sadowniczych czy szkółkach roślin ozdobnych. Jednak producenci sadzonek, którzy działają na rynku polskim i zagranicznym od lat, często nie ograniczają się do jednego czy dwóch typów roślin i oferują swoim klientom o wiele większy wybór.

trawa

Jeszcze dwie, czy trzy dekady temu, niewiele osób przykładało wagę do zastosowania traw ozdobnych w swoich ogrodach. Obecnie jednak nie tylko projektanci ogrodów, ale i ogrodnicy-amatorzy nie wyobrażają sobie aranżacji swojego zielonego azylu bez tych skromnych, ale urokliwych roślin. Co warto wiedzieć o trawach ozdobnych?

Sadzenie roślin ozdobnych to często wyczekiwany przez ogrodników okres. Mogą oni oddać się pracy w ogrodzie, ale także projektowaniu przestrzeni do relaksu oraz wypoczynku. Jednak należy pamiętać o zachowaniu kilku zasad związanych z uprawianiem ogrodu i indywidualnych potrzebach poszczególnych gatunków roślin, aby ogród objawił się w swoim pełnym pięknie.

krzewy ozdobne

Krzewy ozdobne to chyba najliczniejsza grupa roślin, które należy chronić przed zimą. Należą do niej wszystkie te gatunki, które pochodzą z cieplejszego klimatu. Warto zabezpieczać także młode krzewy, które dopiero co nabierają odporności. Nie można ukrywać, że przygotowania do zimy powinny zacząć się dużo wcześniej, być może nawet latem.